NTE Electronics, Inc 25-E1400-04
Image shown is a representation only.
  • NTE Electronics, Inc 25-E1400-04-thumb
Manufacturer
NTE Electronics, Inc
Model Name
25-E1400-04
Datasheet
Datasheet
Description
TERMINAL BLOCK EUROSTYLE
Quantity
In stock: 60
Bag
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    NTE Electronics, Inc
  • Series
    25-E1400
  • Package
    Bag
  • Product Status
    Active
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    4
  • Positions Per Level
    4
  • Number of Levels
    1
  • Pitch
    0.200" (5.08mm)
  • Header Orientation
    90°, Right Angle
  • Plug Wire Entry
  • Termination Style
    Solder
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Current - IEC
  • Current - UL
    15 A
  • Voltage - UL
    300 V
  • Wire Gauge or Range - AWG
  • Wire Gauge or Range - mm²
  • Color
    Green
  • Operating Temperature
  • Contact Mating Finish
  • Features
  • Material Flammability Rating
  • Ingress Protection
  • Screw Size
  • Torque - Screw
  • Wire Strip Length
  • Contact Material
  • Housing Material
  • Contact Tail Length
    0.157" (4.00mm)
  • Insulation Height
    0.333" (8.47mm)