NMB Technologies Corporation 11925SA-24M-EL-D0
- Manufacturer
- NMB Technologies Corporation
- Model Name
- 11925SA-24M-EL-D0
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FAN AXIAL 119X25MM 24VDC WIRE
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
NMB Technologies Corporation
- Series
11925SA
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Voltage - Rated
24VDC
- Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
- Width
25.00mm
- Air Flow
79.4 CFM (2.22m³/min)
- Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
- Bearing Type
Ball
- Fan Type
Tubeaxial
- Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- Noise
33.5dB
- Power (Watts)
1.92 W
- RPM
2200 RPM
- Termination
3 Wire Leads
- Ingress Protection
- Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Approval Agency
- Weight
- Current Rating (Amps)
0.080A
- Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
- Material - Frame
Plastic
- Material - Blade
Plastic
- Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C