Microsemi Corporation BR250D-320A2-28V-017
- Model Name
- BR250D-320A2-28V-017
- Description
- RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 28V
- Series
BR250D
- Mounting Type
Chassis Mount
- Coil Voltage
28VDC
- Contact Form
SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current)
25 A
- Switching Voltage
208VAC, 28VDC - Max
- Coil Current
87.5 mA
- Coil Type
Non Latching
- Features
- Termination Style
Plug In
- Must Operate Voltage
18 VDC
- Must Release Voltage
5.1 VDC
- Operate Time
15 ms
- Release Time
15 ms
- Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
- Coil Resistance
320 Ohms