Microsemi Corporation BR247-600C1-28V
- Model Name
- BR247-600C1-28V
- Description
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
- Series
BR247
- Mounting Type
Socketable
- Coil Voltage
28VDC
- Contact Form
DPDT (2 Form C)
- Contact Rating (Current)
10 A
- Switching Voltage
208VAC, 28VDC - Max
- Coil Current
46.7 mA
- Coil Type
Latching, Single Coil
- Features
- Termination Style
Plug In
- Must Operate Voltage
18 VDC
- Must Release Voltage
- Operate Time
10 ms
- Release Time
10 ms
- Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
- Coil Resistance
600 Ohms