Microsemi Corporation BR231D-450B2-28V-007L
- Manufacturer
- Microsemi Corporation
- Model Name
- BR231D-450B2-28V-007L
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Microsemi Corporation
- Series
BR231D
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Mounting Type
Chassis Mount
- Coil Voltage
28VDC
- Contact Form
4PDT (4 Form C)
- Contact Rating (Current)
10 A
- Switching Voltage
208VAC, 28VDC - Max
- Coil Current
62.2 mA
- Coil Type
Latching, Single Coil
- Features
- Termination Style
Solder Hook
- Seal Rating
- Coil Insulation
- Must Operate Voltage
18 VDC
- Must Release Voltage
- Operate Time
15 ms
- Release Time
15 ms
- Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
- Contact Material
- Relay Type
General Purpose
- Coil Resistance
450 Ohms