Microsemi Corporation APTGT30A60T1G
- Manufacturer
- Microsemi Corporation
- Model Name
- APTGT30A60T1G
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IGBT MODULE 600V 50A 90W SP1
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Microsemi Corporation
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- IGBT Type
Trench Field Stop
- Configuration
Half Bridge
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
- Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
- Power - Max
90 W
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 30A
- Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
- Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.6 nF @ 25 V
- Input
Standard
- NTC Thermistor
Yes
- Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)