Meritek RN73F1JTD2003B
Image shown is a representation only.
  • Meritek RN73F1JTD2003B-thumb
Meritek RN73F1JTD2003B
Manufacturer
Meritek
Model Name
RN73F1JTD2003B
Datasheet
Datasheet
Description
RES SMD_200K_0.1%_1/16W, 0.625W_
Quantity
In stock: 5000
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Meritek
  • Series
    RN73
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Resistance
    200 kOhms
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Power (Watts)
    0.063W, 1/16W
  • Composition
    Thin Film
  • Features
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Ratings
  • Size / Dimension
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.022" (0.55mm)