Meritek MXTT6FA32K768
Image shown is a representation only.
  • Meritek MXTT6FA32K768-thumb
Meritek MXTT6FA32K768
Manufacturer
Meritek
Model Name
MXTT6FA32K768
Datasheet
Datasheet
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF TH
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Meritek
  • Series
    MXTT
  • Package
    Bulk
  • Product Status
    Active
  • Type
    kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency
    32.768 kHz
  • Frequency Stability
  • Frequency Tolerance
    ±20ppm
  • Load Capacitance
    6pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40 kOhms
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Operating Temperature
    -10°C ~ 60°C
  • Ratings
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension
    0.055" Dia (1.40mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.201" (5.10mm)