Mechatronics Fan Group G1338H12B2-FSR
Image shown is a representation only.
  • Mechatronics Fan Group G1338H12B2-FSR-thumb
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Model Name
G1338H12B2-FSR
Datasheet
Datasheet
Description
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC WIRE
Quantity
In stock: 40
Bulk
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Mechatronics Fan Group
  • Series
    G1338
  • Package
    Bulk
  • Product Status
    Active
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Size / Dimension
    Square - 127mm L x 127mm H
  • Width
    38.00mm
  • Air Flow
    141.0 CFM (3.95m³/min)
  • Static Pressure
    0.590 in H2O (147.0 Pa)
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Features
    Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Noise
    49.0dB(A)
  • RPM
    3200 RPM
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Ingress Protection
  • Operating Temperature
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • Weight
    0.784 lb (355.62 g)
  • Current Rating (Amps)
    1.20A