Mechatronics Fan Group G1238E24B1-FSR-WS-EM
- Manufacturer
- Mechatronics Fan Group
- Model Name
- G1238E24B1-FSR-WS-EM
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Mechatronics Fan Group
- Series
G1238
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Voltage - Rated
24VDC
- Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
- Width
38.00mm
- Air Flow
158.0 CFM (4.42m³/min)
- Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)
- Bearing Type
Ball
- Fan Type
Tubeaxial
- Features
Alarm Sensor, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- Noise
49.0dB(A)
- RPM
3600 RPM
- Termination
4 Wire Leads
- Ingress Protection
IP57 - Dust Protected, Waterproof
- Operating Temperature
- Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
- Weight
0.74 lb (335.66 g)
- Current Rating (Amps)
0.600A