Mechatronics Fan Group F1238X12B-FHR
- Manufacturer
- Mechatronics Fan Group
- Model Name
- F1238X12B-FHR
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 50
Product Attributes
- Mfr
Mechatronics Fan Group
- Series
F1238-H
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Voltage - Rated
12VDC
- Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
- Width
38.00mm
- Air Flow
130.0 CFM (3.64m³/min)
- Static Pressure
0.370 in H2O (92.2 Pa)
- Bearing Type
Ball
- Fan Type
Tubeaxial
- Features
Auto Restart
- Noise
47.0dB(A)
- RPM
3600 RPM
- Termination
2 Wire Leads
- Ingress Protection
- Operating Temperature
- Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
- Weight
0.59 lb (267.62 g)
- Current Rating (Amps)
0.950A