MEAN WELL USA Inc. TDR-960-48
- Manufacturer
- MEAN WELL USA Inc.
- Model Name
- TDR-960-48
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 960W
- Quantity
In stock: 78
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
MEAN WELL USA Inc.
- Series
TDR-960 (960W)
- Package
Box
- Product Status
Active
- Input Type
AC or DC
- Number of Outputs
1
- AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
- DC Voltage - Input (Min)
480V
- DC Voltage - Input (Max)
780V
- Voltage - Output 1
48V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Output 4
- Voltage - Output 5
- Voltage - Output 6
- Current - Output (Max)
20A
- Power (Watts)
960W
- Voltage - Isolation
3 kV
- Applications
Industrial, ITE (Commercial)
- Efficiency
94.5%
- Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
- Features
Adjustable Output, PFC
- Size / Dimension
5.91" L x 4.33" W x 4.93" H (150.0mm x 110.0mm x 125.2mm)