Mallory Sonalert Products Inc. PSR28N08AK
- Manufacturer
- Mallory Sonalert Products Inc.
- Model Name
- PSR28N08AK
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 79DB
- Quantity
In stock: 1
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Mallory Sonalert Products Inc.
- Series
PSR
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Technology
Magnetic
- Type
General Purpose
- Frequency Range
600 Hz ~ 6 kHz
- Frequency - Self Resonant
600Hz
- Impedance
8 Ohms
- Efficiency - dBA
79.00
- Efficiency - Testing
1W/1M
- Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
- Power - Rated
500 mW
- Power - Max
1 W
- Port Location
Top
- Shape
Round
- Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
- Material - Magnet
Nd-Fe-B
- Ingress Protection
- Ratings
- Termination
Solder Pads
- Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
- Operating Temperature
-20°C ~ 55°C