Littelfuse Inc. DK015LTP
- Manufacturer
- Littelfuse Inc.
- Model Name
- DK015LTP
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE GEN PURP 1KV 9.5A ITO220AB
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1000
Product Attributes
- Mfr
Littelfuse Inc.
- Series
Teccor®
- Package
Tube
- Product Status
Active
- Technology
Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
- Current - Average Rectified (Io)
9.5A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 15 A
- Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Reverse Recovery Time (trr)
4 µs
- Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1000 V
- Capacitance @ Vr, F
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
- Supplier Device Package
ITO-220AB
- Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C