Lite-On Inc. LTST-M140QEKT
- Manufacturer
- Lite-On Inc.
- Model Name
- LTST-M140QEKT
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- LED RED CLEAR 2PLCC SMD
- packaging
- Quantity
In stock: 11950
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Lite-On Inc.
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Color
Red
- Configuration
Standard
- Lens Color
Colorless
- Lens Transparency
Clear
- Millicandela Rating
370mcd
- Lens Style
Rectangle with Flat Top
- Lens Size
- Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
- Current - Test
20mA
- Viewing Angle
120°
- Mounting Type
Surface Mount
- Wavelength - Dominant
624nm
- Wavelength - Peak
631nm
- Features
- Package / Case
2-SMD, J-Lead
- Supplier Device Package
2-PLCC
- Size / Dimension
3.00mm L x 1.40mm W
- Height (Max)
1.20mm