Kyocera International, Inc. TCG035QVLPAAFA-AA00
- Manufacturer
- Kyocera International, Inc.
- Model Name
- TCG035QVLPAAFA-AA00
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- LCD TFT DISPLAY QVGA 3.5"
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Kyocera International, Inc.
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Display Type
TFT - Color
- Display Mode
Transmissive
- Touchscreen
- Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
- Viewing Area
70.56mm W x 52.92mm H
- Backlight
LED
- Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
- Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
- Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
- Background Color
- Dot Size
- Dot Pitch
0.07mm W x 0.22mm H