KYOCERA AVX TCME108M004R0012E Tape & Reel (TR)
Image shown is a representation only.
  • KYOCERA AVX TCME108M004R0012E Tape & Reel (TR)-thumb
Manufacturer
KYOCERA AVX
Model Name
TCME108M004R0012E
Datasheet
Datasheet
Description
CAP TANT POLY 1000UF 4V 2917
packaging
Quantity
In stock: 767
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
400
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Series
    TCM
  • Package
    Tape & Reel (TR)
    Cut Tape (CT)
    Digi-Reel®
  • Product Status
    Active
  • Capacitance
    1000 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4 V
  • Type
    Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.169" (4.30mm)