KYOCERA AVX TCJD157M010R0040E
Image shown is a representation only.
  • KYOCERA AVX TCJD157M010R0040E-thumb
KYOCERA AVX TCJD157M010R0040E
Manufacturer
KYOCERA AVX
Model Name
TCJD157M010R0040E
Datasheet
Datasheet
Description
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Series
    TCJ
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Capacitance
    150 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Type
    Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.122" (3.10mm)