KYOCERA AVX TCJB157M002R0070
Image shown is a representation only.
  • KYOCERA AVX TCJB157M002R0070-thumb
KYOCERA AVX TCJB157M002R0070
Model Name
TCJB157M002R0070
Description
CAP TANT POLY 150UF 2.5V 1411
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
  • Product Status
    Discontinued at Digi-Key
  • Capacitance
    150 µF
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Size / Dimension
    0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.083" (2.10mm)