KYOCERA AVX NOSV108M002R0050
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Model Name
- NOSV108M002R0050
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP NIOB OXIDE 1000UF 2.5V 2924
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
KYOCERA AVX
- Series
OxiCap® NOS
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Obsolete
- Capacitance
1000 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
2.5 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
50 mOhms
- Current - Leakage
50 µA
- Dissipation Factor
18%
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
2924 (7361 Metric)
- Manufacturer Size Code
V
- Height - Seated (Max)
0.148" (3.75mm)
- Features
Low ESR
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Supplier Device Package
2924 (7361 Metric)
- Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)