KYOCERA AVX BN104K0473J--
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Model Name
- BN104K0473J
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
KYOCERA AVX
- Series
BN
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Capacitance
0.047 µF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
220V
- Voltage Rating - DC
630V
- Dielectric Material
Polyester, Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Size / Dimension
0.500" L x 0.205" W (12.70mm x 5.20mm)
- Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
- Termination
PC Pins
- Lead Spacing
0.394" (10.00mm)