KYOCERA AVX APD1012471M035R Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Model Name
- APD1012471M035R
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP ALUM POLY 470UF 20% 35V SMD
- packaging
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 500
Product Attributes
- Mfr
KYOCERA AVX
- Series
APD
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Type
Polymer
- Capacitance
470 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
35 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
- Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
- Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
- Lead Spacing
- Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
- Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)