Infineon Technologies IKW50N65ES5XKSA1
- Manufacturer
- Infineon Technologies
- Model Name
- IKW50N65ES5XKSA1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IGBT TRENCH 650V 80A TO247-3
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Infineon Technologies
- Series
TrenchStop™
- Package
Tube
- Product Status
Active
- IGBT Type
Trench
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
- Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
- Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 50A
- Power - Max
274 W
- Switching Energy
1.23mJ (on), 550µJ (off)
- Input Type
Standard
- Gate Charge
120 nC
- Td (on/off) @ 25°C
20ns/127ns
- Test Condition
400V, 50A, 8.2Ohm, 15V
- Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
- Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)