Infineon Technologies IKW40N65H5AXKSA1
- Manufacturer
- Infineon Technologies
- Model Name
- IKW40N65H5AXKSA1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- IGBT 650V 74A 255W PG-TO247-3
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Infineon Technologies
- Series
Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- IGBT Type
Trench
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
- Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
- Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
- Power - Max
250 W
- Switching Energy
380µJ (on), 120µJ (off)
- Input Type
Standard
- Gate Charge
92 nC
- Td (on/off) @ 25°C
20ns/153ns
- Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
- Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
- Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)