Infineon Technologies IKB40N65ES5ATMA1
- Manufacturer
- Infineon Technologies
- Model Name
- IKB40N65ES5ATMA1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 40A 650V TRENCHSTOP5 MEDIUM SPEE
- packaging
- Quantity
In stock: 490
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Infineon Technologies
- Series
TrenchStop™ 5
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- IGBT Type
Trench Field Stop
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
- Current - Collector (Ic) (Max)
79 A
- Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.74V @ 15V, 40A
- Power - Max
230 W
- Switching Energy
860µJ (on), 400µJ (off)
- Input Type
Standard
- Gate Charge
95 nC
- Td (on/off) @ 25°C
19ns/130ns
- Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
- Reverse Recovery Time (trr)
73 ns
- Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)