Hirose Electric Co Ltd DF3-6S-2R28
- Manufacturer
- Hirose Electric Co Ltd
- Model Name
- DF3-6S-2R28
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CONN RCPT 6POS IDC 28AWG TIN
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
Hirose Electric Co Ltd
- Series
DF3
- Package
Tube
- Product Status
Obsolete
- Connector Type
Receptacle
- Contact Type
Female Socket
- Number of Positions
6
- Pitch
0.079" (2.00mm)
- Number of Rows
1
- Row Spacing
- Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
- Fastening Type
- Cable Termination
IDC
- Wire Type
Discrete
- Wire Gauge
28 AWG