Global Power Technology-GPT G3S06503A
- Manufacturer
- Global Power Technology-GPT
- Model Name
- G3S06503A
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- DIODE SIC 650V 11.5A TO220AC
- Quantity
In stock: 400
Tube
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Global Power Technology-GPT
- Series
- Package
Tube
- Product Status
Active
- Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
- Current - Average Rectified (Io)
11.5A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 3 A
- Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
- Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
- Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
- Capacitance @ Vr, F
181pF @ 0V, 1MHz
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
TO-220-2
- Supplier Device Package
TO-220AC
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C