GeneSiC Semiconductor MSRT200160D
- Manufacturer
- GeneSiC Semiconductor
- Model Name
- MSRT200160D
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 1600V 200A THREE TOWER SILICON R
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
GeneSiC Semiconductor
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Diode Configuration
1 Pair Series Connection
- Technology
Standard
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 A
- Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1600 V
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C