GeneSiC Semiconductor MBRT300200R
- Manufacturer
- GeneSiC Semiconductor
- Model Name
- MBRT300200R
- Description
- DIODE SCHOTTKY 200V 150A 3 TOWER
Bulk
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
GeneSiC Semiconductor
- Series
- Package
Bulk
- Diode Configuration
1 Pair Common Anode
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
150A
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 150 A
- Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
- Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C