Fairchild Semiconductor FFPF15U40STU
Image shown is a representation only.
  • Fairchild Semiconductor FFPF15U40STU-thumb
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Model Name
FFPF15U40STU
Datasheet
Datasheet
Description
DIODE GEN PURP 400V 15A TO220F
Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
  • Mfr
    Fairchild Semiconductor
  • Series
  • Package
    Tube
  • Product Status
    Obsolete
  • Technology
    Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4 V @ 15 A
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    50 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40 µA @ 400 V
  • Capacitance @ Vr, F
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220F-2L
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 150°C