Eaton - Electronics Division MCL1005-1R1-R
- Manufacturer
- Eaton - Electronics Division
- Model Name
- MCL1005-1R1-R
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- FIXED IND 1.1NH 400MA 100MOHM SM
- packaging
- Quantity
In stock: 18690
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Eaton - Electronics Division
- Series
MCL1005
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Type
Multilayer
- Material - Core
- Inductance
1.1 nH
- Tolerance
±0.3nH
- Current Rating (Amps)
400 mA
- Current - Saturation (Isat)
- Shielding
Unshielded
- DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
- Q @ Freq
8 @ 100MHz
- Frequency - Self Resonant
1GHz
- Ratings
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Inductance Frequency - Test
100 MHz
- Features
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
0402 (1005 Metric)
- Supplier Device Package
0402
- Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)