Delta Electronics DSOL-1151-12C
- Manufacturer
- Delta Electronics
- Model Name
- DSOL-1151-12C
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- SOLENOID PULL 3/4" 12VDC 100%
- Quantity
In stock: 194
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Delta Electronics
- Series
DSOL
- Package
Box
- Product Status
Active
- Technology
Electromechanical
- Type
Open Frame (Pull)
- Duty Cycle
Continuous
- Voltage - Rated
12VDC
- Stroke Length
0.750" (19.05mm)
- Power (Watts)
7.5 W
- DC Resistance (DCR)
19.2Ohm
- Bushing Thread
- Mounting Type
Chassis Mount
- Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W x 0.984" H (49.99mm x 28.96mm x 24.99mm)
- Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)