CUI Devices TS09-63-25-BK-260-SMT-TR
Image shown is a representation only.
  • CUI Devices TS09-63-25-BK-260-SMT-TR-thumb
Manufacturer
CUI Devices
Model Name
TS09-63-25-BK-260-SMT-TR
Datasheet
Datasheet
Description
Switches
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
3000
Product Attributes
  • Mfr
    CUI Devices
  • Series
    TS09
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Type
    Rectangular Button
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    2.50mm
  • Actuator Length, Right Angle
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Outline
    6.10mm x 3.70mm
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Illumination Type, Color
    Non-Illuminated
  • Illumination Voltage (Nominal)
  • Operating Force
  • Ingress Protection
  • Features
  • Operating Temperature
    -30°C ~ 80°C
  • Actuator Material
    Polyphthalamide (PPA)
  • Switch Travel
    0.25mm