Cosel USA, Inc. PCA300F-12-G
Image shown is a representation only.
  • Cosel USA, Inc. PCA300F-12-G-thumb
Cosel USA, Inc. PCA300F-12-G
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Model Name
PCA300F-12-G
Datasheet
Datasheet
Description
AC/DC CONVERTER 12V 324W
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Box
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Cosel USA, Inc.
  • Series
    PCA (300W)
  • Package
    Box
  • Product Status
    Active
  • Type
    Enclosed
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Voltage - Output 5
  • Voltage - Output 6
  • Current - Output 1
    27 A
  • Power (Watts)
    324W
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Efficiency
    90%
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C
  • Features
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Size / Dimension
    5.98" L x 3.50" W x 1.61" H (152.0mm x 89.0mm x 41.0mm)