Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 664HC3700K4VM6
- Manufacturer
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Model Name
- 664HC3700K4VM6
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 0.66UF 700VAC CHAS MT
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
- Series
HC3
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Capacitance
0.66 µF
- Tolerance
±10%
- Voltage Rating - AC
700V
- Voltage Rating - DC
- Dielectric Material
Polypropylene (PP)
- ESR (Equivalent Series Resistance)
0.8 mOhms
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Mounting Type
Chassis Mount
- Package / Case
Nonstandard
- Size / Dimension
2.953" L x 1.969" W (75.00mm x 50.00mm)
- Height - Seated (Max)
1.193" (30.30mm)