Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 397ULR010MFF
- Manufacturer
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Model Name
- 397ULR010MFF
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP ALUM POLY 390UF 20% 10V T/H
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
ULR
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Polymer
- Capacitance
390 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
10 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
- Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Ratings
- Applications
Decoupling
- Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
- Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
- Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
- Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)