Cornell Dubilier Electronics (CDE) MC18FD471J
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model Name
- MC18FD471J
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP MICA 470PF 5% 500V 1812
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
MC
- Package
Bulk
- Product Status
Obsolete
- Capacitance
470 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage - Rated
500 V
- Dielectric Material
Mica
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
1812 (4532 Metric)
- Lead Spacing
- Features
RF, High Q, Low Loss
- Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)