Cornell Dubilier Electronics (CDE) DPFF12D56J-F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model Name
- DPFF12D56J-F
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP FILM 5600PF 5% 1.2KVDC RAD
- Quantity
Out of stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Product Attributes
- Mfr
- Series
DPFF
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Capacitance
5600 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage Rating - AC
475V
- Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
- Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Size / Dimension
1.299" L x 0.551" W (33.00mm x 14.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
- Termination
PC Pins
- Lead Spacing
0.720" (18.30mm)