Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19FF202JO3F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model Name
- CDV19FF202JO3F
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP MICA 2000PF 5% 1KV RADIAL
- Quantity
In stock: 1000
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 50
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
CDV19
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Capacitance
2000 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage - Rated
1 kV
- Dielectric Material
Mica
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Mounting Type
Through Hole
- Package / Case
Radial
- Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
- Features
General Purpose
- Size / Dimension
0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm)
- Height - Seated (Max)
0.559" (14.20mm)