CIT Relay and Switch A31CSQ24VDC2
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Model Name
- A31CSQ24VDC2
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
- Quantity
In stock: 25
Tray
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 20
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
CIT Relay and Switch
- Series
A3
- Package
Tray
- Product Status
Active
- Coil Type
Non Latching
- Coil Current
75 mA
- Coil Voltage
24VDC
- Contact Form
SPDT (1 Form C)
- Contact Rating (Current)
80 A
- Switching Voltage
75VDC - Max
- Must Operate Voltage
16.8 VDC
- Must Release Voltage
2.4 VDC
- Operate Time
7 ms
- Release Time
5 ms
- Features
Sealed - Fully
- Mounting Type
Socketable
- Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
- Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
- Coil Power
1.8W
- Coil Resistance
320 Ohms