Cincon Electronics Co. LTD CFM260S360B
- Manufacturer
- Cincon Electronics Co. LTD
- Model Name
- CFM260S360B
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- AC/DC CONVERTER 36V 260W
- Quantity
In stock: 18
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Cincon Electronics Co. LTD
- Series
CFM260S (260W)
- Package
Box
- Product Status
Active
- Type
Open Frame
- Number of Outputs
1
- Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1
36V
- Voltage - Output 2
- Voltage - Output 3
- Voltage - Output 4
- Voltage - Output 5
- Voltage - Output 6
- Current - Output 1
7.22 A
- Power (Watts)
260W
- Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
- Voltage - Isolation
3 kV
- Efficiency
93%
- Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
- Features
Baseplate, PFC, Universal Input
- Mounting Type
Chassis Mount
- Size / Dimension
4.60" L x 2.00" W x 1.52" H (116.8mm x 50.8mm x 38.6mm)