Chinsan (Elite) EY1H3R3MP30511EU
- Manufacturer
- Chinsan (Elite)
- Model Name
- EY1H3R3MP30511EU
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
- packaging
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Chinsan (Elite)
- Series
EY
- Package
Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
- Product Status
Active
- Capacitance
3.3 µF
- Tolerance
±20%
- Voltage - Rated
50 V
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
- Polarization
Polar
- Ratings
- Applications
General Purpose
- Ripple Current @ High Frequency
58 mA @ 100 kHz
- Impedance
1.76 Ohms
- Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
- Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)