Chilisin Electronics BSPQ000402031N7B00
Image shown is a representation only.
  • Chilisin Electronics BSPQ000402031N7B00-thumb
Manufacturer
Chilisin Electronics
Model Name
BSPQ000402031N7B00
Datasheet
Datasheet
Description
FIXED IND 1.7NH SMD
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    Chilisin Electronics
  • Series
    BSPQ
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Type
    Thin Film
  • Material - Core
    Ceramic
  • Inductance
    1.7 nH
  • Tolerance
    ±0.1nH
  • Current Rating (Amps)
    700 mA
  • Current - Saturation (Isat)
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Q @ Freq
    14 @ 500MHz
  • Frequency - Self Resonant
    10.7GHz
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test
    500 MHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Supplier Device Package
    1005
  • Size / Dimension
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.013" (0.32mm)