Challenge Electronics CT12P-25S400-4 Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- Challenge Electronics
- Model Name
- CT12P-25S400-4
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- BUZZER PIEZO 3V 12X12MM SMD
- packaging
- Quantity
In stock: 1994
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1000
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Challenge Electronics
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
- Input Type
Peak-Peak Signal
- Voltage - Rated
3 V
- Voltage Range
25V
- Frequency
4kHz
- Technology
Piezo
- Operating Mode
- Duration
- Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
- Current - Supply
1mA
- Port Location
Top
- Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
- Approval Agency
- Ratings
- Ingress Protection
- Mounting Type
Surface Mount
- Termination
Solder Pads
- Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)