Cal-Chip Electronics, Inc. WB0603T7N2SG
Image shown is a representation only.
  • Cal-Chip Electronics, Inc. WB0603T7N2SG-thumb
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Model Name
WB0603T7N2SG
Datasheet
Datasheet
Description
WW IND 0603 7.2NH 2%
Quantity
In stock: 8000
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Series
    WB
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Type
    Drum Core, Wirewound
  • Material - Core
    Ceramic
  • Inductance
    7.2 nH
  • Tolerance
    ±2%
  • Current Rating (Amps)
    700 mA
  • Current - Saturation (Isat)
  • Shielding
    Unshielded
  • DC Resistance (DCR)
    106mOhm Max
  • Q @ Freq
    28 @ 250MHz
  • Frequency - Self Resonant
    4.8GHz
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test
    250 MHz
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Size / Dimension
    0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.040" (1.02mm)