Cal-Chip Electronics, Inc. RM25J100CT-U
Image shown is a representation only.
  • Cal-Chip Electronics, Inc. RM25J100CT-U-thumb
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Model Name
RM25J100CT-U
Datasheet
Datasheet
Description
RES2512 5% 10 OHM 3W
Quantity
In stock: 4000
Tape & Reel (TR)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Series
    RM
  • Package
    Tape & Reel (TR)
  • Product Status
    Active
  • Resistance
    10 Ohms
  • Tolerance
    ±5%
  • Power (Watts)
    3W
  • Composition
    Thick Film
  • Features
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 155°C
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Supplier Device Package
    2512
  • Ratings
  • Size / Dimension
    0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.047" (1.20mm)