Cal-Chip Electronics, Inc. RM25F1602CT-U
- Manufacturer
- Cal-Chip Electronics, Inc.
- Model Name
- RM25F1602CT-U
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RES2512 1% 16K OHM 3W
- Quantity
In stock: 4000
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Cal-Chip Electronics, Inc.
- Series
RM
- Package
Tape & Reel (TR)
- Product Status
Active
- Resistance
16 kOhms
- Tolerance
±1%
- Power (Watts)
3W
- Composition
Thick Film
- Features
- Temperature Coefficient
±100ppm/°C
- Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
- Package / Case
2512 (6432 Metric)
- Supplier Device Package
2512
- Ratings
- Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
- Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)