Bourns Inc. SRF1260A-2R2Y Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- Bourns Inc.
- Model Name
- SRF1260A-2R2Y
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD
- packaging
- Quantity
In stock: 730
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 400
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Bourns Inc.
- Series
SRF1260A
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Number of Coils
2
- Inductance - Connected In Parallel
2.2 µH
- Inductance - Connected In Series
8.8 µH
- Tolerance
±30%
- Current Rating - Parallel
10.9 A
- Current Rating - Series
5.46 A
- Current Saturation - Parallel
15 A
- Current Saturation - Series
7.5 A
- DC Resistance (DCR) - Parallel
8.5mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series
33.3mOhm Max
- Shielding
Shielded
- Ratings
AEC-Q200
- Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
- Mounting Type
Surface Mount
- Package / Case
Nonstandard
- Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- Height
0.244" (6.20mm)