B&K Precision PVS10005
- Manufacturer
- B&K Precision
- Model Name
- PVS10005
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 1000V 5A 5KW DC PS RM
- Quantity
In stock: 10
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
B&K Precision
- Series
PVS
- Package
Box
- Product Status
Active
- Type
Bench (AC to DC)
- Voltage - Supply
170 ~ 265VAC
- Voltage - Output
0 ~ 1000VDC
- Current - Output
0 ~ 5A
- Display Type
VFD
- Number of Characters
- Number of Outputs
1
- Size / Dimension
20.945" L x 16.535" W x 3.465" H (532.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
- Features
Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
- Power (Watts)
5000W
- Accuracy - Voltmeter; Ammeter
700mV, 0.03% + 2mA
- Voltage Regulation - Line
100mV
- Voltage Regulation - Load
100mV
- Current Regulation - Line
2.5mA
- Current Regulation - Load
5mA
- Ripple
100mV rms, 600mV p-p