AZ Displays ATM0154B1
- Manufacturer
- AZ Displays
- Model Name
- ATM0154B1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- 1.54" IPS LCD 240 X 240
- Quantity
In stock: 551
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
AZ Displays
- Series
- Package
Box
- Product Status
Active
- Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
- Display Mode
Transmissive
- Touchscreen
- Diagonal Screen Size
1.54" (39.12mm)
- Viewing Area
27.72mm W x 27.72mm H
- Backlight
LED
- Dot Pixels
240 x 240
- Interface
SPI
- Controller Type
- Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
- Background Color
White
- Dot Size
0.04mm W x 0.12mm H
- Dot Pitch
0.12mm W x 0.12mm H